Меню
Головна Блог Хмара для держави - Ефективність та Безпека
Хмара для держави - Ефективність та Безпека

Хмара для держави - Ефективність та Безпека

2020-08-05

Чи безпечно використовувати хмарні рішення державним компаніям і органам влади? Детальніше про хмари для держави і чому це ефективно в нашому матеріалі.

Уряд це не тільки найбільший створювач даних, але і найбільший споживач і агрегатор. Державні органи як всієї країни, так і місцеві, мають у своєму активі великі обсяги інформації: різні бази даних про громадян, реєстри, державні акти і т.п.

Надійна ІТ-інфраструктура стає дуже важливим і навіть одним з найкритичніших елементів в наданні ефективних державних послуг і безпеки зберігання такої великої кількості важливої ​​інформації. Технології підвищують продуктивність і ефективність, роблячи державний апарат підзвітним, прозорим і доброзичливим до людей.

Простої через збій апаратного забезпечення, неправильне налаштування ПЗ, порушення безпеки і втрата даних - це ті речі, які впливають не тільки на продуктивність державних установ (отже і на якість обслуговування), але і в цілому на довіру до них. Крім того, часто державні проекти затягуються через неадекватне фінансування інфраструктури, що серйозно підриває окупність інвестицій, вкладених в ІТ-систему урядовою організацією.

Хмара, як платформа для такої інформаційної системи, може виправити багато з цих недоліків, водночас скорочуючи витрати, потребу в первинному капіталі, підвищуючи гнучкість і технологічність. Різницю між хмарними рішеннями і своєю інфраструктурою, переваги і нюанси, а також розрахунок точки беззбитковості ми розглянули в нашому матеріалі, який ви можете завантажити і почитати за цим посиланням "IaaS-сервіси або своє залізо - що обрати?".

Хмара та її переваги

Хмарні обчислення або хмари - це надання послуг з використанням обчислювальних ресурсів через різні канали зв'язку за моделлю як сервіс. Ці послуги класифікуються як "Програмне забезпечення як сервіс" (SaaS), "Платформа як сервіс" (PaaS) і "Інфраструктура як сервіс" (IaaS).

Хмарні обчислення забезпечують зберігання даних, доступ до обчислювальних ресурсів, взаємозв'язок і безпеку даних за моделлю як сервіс. Хмари оптимізують загальну вартість і продуктивність інфраструктури, і дозволяють гнучко розпоряджатися чужими ресурсами в будь-який час за будь якою вашою потребою.

Основні переваги хмарних рішень:

  • Вартість - Хмарні платформи використовують ресурси більш ефективно, ніж on-premise інфраструктури. Організація, яка створює локальну інфраструктуру, повинна інвестувати в кожен елемент самотужки: від закупівлі заліза, до електроенергії, обслуговування та підтримки її працездатності. Заліза повинно бути не менше, аніж пікові навантаження на які розраховує організація. У більшості випадків для постійної роботи потрібна лише частина інфраструктури, яка покриває пікові потужності. Хмарні обчислення дозволяють організаціям платити за всі необхідні ресурси і уникати дорогих інвестицій в локальні ІТ-системи, які рідко використовуються.
  • Енергоефективність - Хмарні обчислювальні центри виграють в енергоспоживанні через великі масштаби і ефективне використання енергії. У більшості випадків це призводить до значної економії, як для клієнта, так і для провайдера.
  • Доступність - Хмарні системи полегшують доступ до файлів або програмного забезпечення з будь-якого пристрою, що має підключення до інтернету. Однак, якщо об'єкт тимчасово втрачає доступ до інтернету, файли в хмарної системі недоступні. Для таких ситуацій створюють захищені канали зв'язку з локальним доступом.
  • Надійність - Хмарні системи володіють високими стандартами захисту і шифрування даних. Надійні провайдери інвестують величезні суми в розвиток систем безпеки, шифрування і відмовостійкості. Домогтися аналогічних показників при створенні локальних ІТ систем, вкрай коштовне і неефективне заняття.

Безпека хмарних систем

Міграція в хмару, по суті, означає переміщення державних даних в інфраструктуру третьої сторони. У деяких країнах уряди будують свої хмарні системи, але в більшості випадків справу довіряють професіоналам з комерційного сектору. Уряд розробляє і регулює стратегію переходу на хмарні рішення - Cloud First, а органи влади, державні компанії та хмарні провайдери дотримуються всіх правил прописаних в ній. CEO компанії De Novo, Максим Агєєв, написав цілий цикл статей про різні хмарні стратегії, їх переваги та способи впровадження в передових цифрових країнах.

В локальних умовах неможливо створити на 100% безпечну систему, вона може бути піддаватись зовнішнім впливам і атакам хакерів, що впливає як на працездатність так і на ресурси. Проблема не обмежується тільки програмним забезпеченням: IT-системи знаходяться під загрозою фізичних ушкоджень (можливо в результаті аварії або катастрофи) або ручного порушення безпеки. У кожній із цих ситуацій, пошкодження або відмова працездатності системи, завдають колосальної шкоди інвестиціям.

Перевірені постачальники хмарних послуг знижують ризик виникнення цих проблем, інвестуючи в надійність і впроваджуючи передові технологічні інструменти для досягнення максимально можливого рівня безпеки.

Комерційні оператори створюють розподілені інфраструктури (або навіть георознесені) з правильним порядком і розміщенням резервних копій, високим рівнем фізичної надійності, кібербезпекою та шифруванням даних. Все це дозволяє забезпечити максимальний захист від збоїв в роботі системи або втрати даних.

Основні інструменти та причини високого рівня безпеки комерційних хмарних операторів:

  • Service Level Agreement (SLA) - Угода про рівень обслуговування, яку провайдери надають, як гарантію, що описує параметри і обов'язки перед клієнтом. У разі невиконання заявлених показників провайдером, замовнику компенсуються передбачені угодою кошти. В De Novo компенсації по SLA можуть сягати 12 місячних платежів.
  • Відновлення в разі катастрофи або аварії (Disaster Recovery) - рішення відмовостійкості і безперервності бізнесу в разі аварії або катастрофи. Для таких завдань використовують рішення резервного ДЦ, в нашій новій статті "Переваги DR рішень на базі хмари" ми виділили основні плюси використання хмарних катастрофостійких рішень. Побудувати DR рішення на базі хмарних технологій легше і ефективніше, а в деяких випадках RPO може досягати лічені хвилин. Хмарні провайдери дозволяють створювати синхронні і асинхронні майданчики, з можливістю активації прикладного ландшафту в хмарі в разі повної або часткової недоступності інфраструктури
  • Системи резервного копіювання та зберігання даних - це збереження інфраструктурних ресурсів від їх логічного руйнування. Різноманітність хмарних сховищ і систем backup дозволяє варіативно зберігати копії своїх інфраструктурних ресурсів з гранулярністю відновлення аж до файлу на дисках віртуальних машин. Хмарні провайдери створюють рознесенні майданчики, з можливість відновлення в хмарну або on premise інфраструктуру замовника.
  • Безпека на визначеному для користувача рівні - Хмарні середовища дозволяють адміністратору налаштовувати користувачів, які можуть отримати доступ до хмари, а також визначати рівні доступу відповідно до користувача. Це можливо завдяки методам контролю доступу на основі атрибутів (ABAC) в хмарних додатках.
  • Фізична безпека хмарної інфраструктури. Важливим пунктом є місце розміщення інфраструктури з якої створюється хмара. Для загального розуміння був виведений показник TIER ДЦ - це загальна оцінка рівня дата центру в якому розміщується хмарний провайдер. Оцінка характеризує як технічні показники, так і характеристики безпеки: системи енергопостачання, охолодження, загальні охоронні системи периметру, можливості працездатності в разі відключення електроенергії в місті, підключення до різних вузлів зв'язку, методи шифрування даних та інше. Комерційні провайдери знаходяться в режимі постійної конкуренції, вони змушені постійно покращувати і модифікувати свої показники, надаючи найкращі послуги.

Хмари це майбутнє для державних підприємств і органів влади

Комерційний сектор використовує хмарні системи ще з початку 2000, а останні десять років рівень проникнення хмар в будь-які форми бізнес структур виріс до небувалих висот. Згідно з дослідженням Synergy Research витрати на хмарні системи в 2019 вперше обігнали витрати на дата центри. І це не дивно, адже хмарні рішення мають велику кількість переваг: від ефективності витрат, до безпеки і гнучкості. Провайдери постійно оновлюють свої інструменти та роблять їх максимально технологічними і зручними. Клієнтам залишається тільки користуватись і насолоджуватись.

Традиційний погляд суспільства на державу може зазнати великі зміни, якщо буде видно, що уряд оптимізує свою роботу, щоб краще служити громадянам. Хмарні технології - це плацдарм, для надання ефективних, зручних та прозорих послуг. Хмарами вже користуються: Prozorro, ДіЯ, EHealth, Нафтогаз України, Укрспірт, Міністерство Охорони Здоров'я, Дніпровська Державна Рада та інші, і з кожним місяцем цих підприємств стає все більше.

Цікавитесь хмарними технологіями? Залиште заявку і наші фахівці нададуть вам безкоштовну консультацію по всіх питаннях.