Дослідження про українське IT — на що ми звернули увагу
2025-04-07
Відоме українське онлайн-видання AIN.ua підготувало великий звіт, присвячений еволюції української ІТ-галузі у 2014-2024 роках. Є кілька речей, на які ми звернули увагу. Спойлер: De Novo у лідерах й галузь зростає.
Не IT в IT
Нарівні з IT компаніями в дослідженні фігурують й IT-відділи не IT компаній. Зростання впливу відповідних підрозділів великих компаній, для яких саме ІТ не є основним видом діяльності є гарною тенденцією. Наприклад, Nova Digital, що входить до складу групи компаній NOVA має у своєму складі біля тисячі ІТ-фахівців, Київстар — понад п’ятсот, також сотні профільних спеціалістів мають такі компанії як Metinvest.digital, «МХП», «Аврора», та деякі інші.
Власні потужні ІТ-відділи (чи афілійовані компанії) не лише працюють над вирішенням внутрішніх задач певної бізнес-групи, а й нерідко можуть працювати й для зовнішніх замовників. Хоч ця тенденція не нова, проте останніми роками вона відчутно посилилася. Річ у тім, що афілійовані ІТ-компанії завжди мають головного замовника й, відповідно, підтримку головної організації. У часи невизначеності така підтримка може бути вирішальною.
Зазначимо, що для країни в цілому це позитивний момент, адже такі ІТ-підрозділи зберігають та нарощують експертизу всередині країни, впроваджують новітні технологій, користуються розвиненими хмарними платформами, та використовують інноваційні рішення на всіх етапах діяльності. Зокрема такі замовники стимулюють хмарних операторів швидко зростати, відповідаючи на запити клієнтів. Також афілійовані ІТ- компанії, звичайно, сплачують податки до місцевого бюджету, що також добре для країни.
De Novo посіла перше місце у своїй категорії за рівнем доходу
Масштабне дослідження AIN охопило тисячі компаній, що працюють у галузі ІТ, зокрема, сюди потрапили розробники корпоративного ПЗ та комп’ютерних ігор, інтегратори, консалтингові компанії, вебпротали та, звісно ж, оператори дата-центрів і хмарні провайдери. Для кожної групи компаній, на основі відкритих даних, було підготовлено окремий рейтинг за рівнем доходу. De Novo очолила за цим показником перелік компаній у категорії «Діяльність із керування комп’ютерним устаткуванням», куди загалом потрапило 140 компаній.

В цілому, аналітичний звіт вийшов доволі масштабним з великою кількістю цікавих фактів. Ось лише кілька з них:
- За 10 років кількість ІТ-компаній в Україні збільшилася на 41,1%: якщо у 2014-му їх було 5633, то у 2024-му — 7977. Тобто середній щорічний темп приросту становив 4,5%.
- Найбільш швидко кількість ІТ-компаній зростала у період 2017-2019 років (+14,7% щорічно).
- 3 початком великої війни відбулось найбільше падіння кількості компаній за 10 років, що сягало 25,7% за підсумками 2022 року.
- Проте вже в 2023-му показник зріс на 21,25%.
- У Києві та області зареєстровано 55,1% всіх Українських ІТ-компаній — це абсолютний національний рекорд, на другому та третьому місцях — Львівська (7,8%) та Харківська (7,4%) області відповідно.
- За останні дев’ять років пропорція спеціалізацій на ринку ІТ змінилась: якщо у 2015 році на з 96% технічних спеціальностей було 4% нетехнічних, то у 2024-му, співвідношення становило 90% на 10%. Також значно зменшилась частка розробників: з 61% від кількості усіх спеціалістів у 2015 до 47% у 2024-му.
Головний позитивний висновок який можна зробити на основі звіту: попри купу негараздів які спіткали Україну у останнє десятиліття наш ІТ-ринок витримав усі удари й почав приходити до тями, подекуди навіть демонструючи зростання. Український ІТ-сегмент демонструє стійкість та міцність, разом з тим, працювати компаніям стає все важче - довга війна й викликане нею економічне навантаження дається взнаки. Але попри всі негаразди українським ІТ-компаніям досі вдається зберігати та нарощувати експертизу, розробляти нові продукти та впроваджувати інноваційні технології як у себе, так й у замовників й це, за теперішніх умов - дуже позитивний тренд.