Світовий ІТ-ринок дивиться у майбутнє з оптимізмом
2025-01-10
Нещодавні опитування, проведені різними дослідницькими компаніями, показують — глобальний ІТ-сегмент демонструє сталий розвиток, всупереч геополітичній напруженості та економічній турбулентності, що охопила деякі провідні регіони.
Попри повсюдну волатильність ринків та геополітичну напруженість, світовий технологічний сектор демонструє разючу стійкість та зберігає оптимістичні очікування щодо майбутнього. Зокрема, такі дані містяться у висновках звіту Tech Index 2024, проведеного міжнародною юридичною компанією DLA Piper. В ході дослідження було опитано 1200 керівників компаній з оборотом від $10 млн до $10 млрд на всіх населених континентах. Опитування показало, що приблизно дві третини компаній ІТ-галузі очікують зростання виторгу протягом наступних 12 місяців.
Примітно, що опитування зафіксувало найвищий в історії проведення дослідження показник впевненості компаній у своєму майбутньому — 71 пункт зі 100 (у попередні роки значення ніколи не перевищувало 68 пунктів). Такий настрій був практично однаковим у всіх регіонах, включно з Північною та Південною Америкою, Європою, Близьким Сходом, Азійсько-тихоокеанським регіоном, позитивні очікування відзначили навіть в країнах Африки.
Дослідження виявило кілька ключових факторів, які підтримують упевненість у майбутньому світового технологічного сектору — це насамперед позитивні очікування щодо ринків венчурного капіталу, доступності кваліфікованих співробітників та регулювання нормативного середовища. Водночас найбільше занепокоєння викликають непередбачувані геополітичні чинники — загрозу в них бачить практично кожен другий респондент. Керівники ІТ-компаній побоюються наслідків запровадження можливих торгових санкцій, а також порушень у ланцюжках постачання, спричинених зростанням міжнародної напруженості.
Щодо суто технологічних факторів, то, цілком очікувано, домінантною темою став штучний інтелект — 63% респондентів назвали його своєю основою майбутнього зростання компанії. При цьому європейські організації виявили тут найбільший ентузіазм — тут 72% організацій визначили AI/ML як свою ключову сферу розвитку, що визначає успішність бізнесу як зараз, так і в майбутньому.
Разом з тим, хоча загальний настрій на глобальному ринку залишається позитивним, компанії загалом дотримуються зваженого підходу до вкладень у розвиток, реалізуючи помірно консервативні інвестиційні стратегії та проводячи на всіх етапах ретельний аналіз нових технологій (особливо в галузі ШІ). Такий збалансований підхід вказує на те, що світовий сектор вступає у фазу сталого зростання, яка прийшла на зміну моделі агресивного розширення, що спостерігалася у попередні роки.
Цікаво, що дотримання нормативних вимог, що завжди розглядалося як потенційний бар'єр для активного зростання ІТ-сектору, тепер сприймається багатьма компаніями у більш позитивному світлі. Даний Tech Index 2024 показує, що 75% керівників вважають поточне нормативне середовище (як у власній країні, так й у галузі міжнародного права) сприятливим для зростання своїх компаній, пояснюючи це тим, що в нинішніх умовах, чіткі нормативні рамки здатні швидше підтримати розвиток ринку чим перешкодити цьому процесу.