Меню
Головна Блог Основа цифровізації сучасного АПК - це дані й алгоритми. Андрій Пеший, CIO Кернел
Основа цифровізації сучасного АПК - це дані й алгоритми. Андрій Пеший, CIO Кернел

Основа цифровізації сучасного АПК - це дані й алгоритми. Андрій Пеший, CIO Кернел

2020-07-22

Успіх агропромислової компанії сьогодні багато в чому залежить від інформаційних технологій. Підвищити урожай, оптимізувати логістику, добитися глибокої автоматизації рутинних операцій і забезпечити повну мобільність співробітників - все це можливо завдяки ефективному застосуванню ІТ. 

Ми поговорили з ІТ-директором компанії «Кернел» Андрієм Пешим про те, що таке «цифрова трансформація» стосовно сфери АПК і як вона впливає на основні процеси компанії.

Сфера АПК в масовій свідомості наділена певними стереотипами, у всякому разі, вона не сприймається багатьма як потужний споживач ІТ. Але, схоже, такий погляд дуже застарів.

Я б сказав - застарів безумовно. Сьогодні провідні українські агрокомпанії, дуже активно застосовують інформаційні технології. У нас вони задіяні буквально у всіх процесах діяльності компанії - вирощування, виробництво, закупівля та реалізація продукції, внутрішні бізнес-процеси, все це вимагає істотних ІТ-ресурсів і найпрогресивніших технологій. Сучасна агропромислова компанія - це такий же бізнес, як і в будь-який інший сфері, а значить, він також зав'язаний на широке застосування цифрових технологій.

Навіть в тому, що стосується вирощування врожаю на полях?

У цьому питанні особливо. Ми в компанії використовуємо технології точного землеробства, а значить, маємо справу з величезними і постійно зростаючими обсягами даних, з яких витягаємо масу цінної інформації.

Якщо підходити до питання вирощування сільськогосподарських культур з усією відповідальністю, то необхідно, наприклад, чітко розуміти - що, як, де, коли і в якому обсязі сіяти, як доглядати за рослинами, контролювати їх зростання, боротися зі шкідниками і т.п. З огляду на обсяги вирощування і виробництва, будь-яка помилка може обійтися дуже дорого. Істотних ресурсів вимагає також процес управління та контролю робіт, що виконується за допомогою сільськогосподарської техніки.

Для забезпечення максимальної точності прогнозів необхідні складні алгоритми розрахунку, які в свою чергу, спираються як на наукові дані, так і на колосальні масиви даних, які ми отримуємо з різних джерел (включаючи супутникові знімки, відео і фотографії з дронів). Все це збирається, обробляється і зберігається в нашій ІТ-інфраструктурі.

По суті, основою сучасного АПК є дані й алгоритми.

Алгоритми ви розробляєте самостійно?

Так. У нашій компанії ведеться розробка ПО і різних алгоритмів, які виконують кілька команд розробки. Останнім часом ми активно використовуємо для цього завдання технології машинного навчання, які відкривають й відкривають нові можливості. Це дуже перспективний напрямок, і ми маємо намір його розвивати.

Логістику ви теж автоматизували?

Це для нас один з найважливіших питань - з огляду на територіально розподілену структуру компанії, величезна кількість партнерів і замовників, а також те, що ми маємо справу з матеріальними активами, питання оптимальної логістики стоїть дуже гостро. Тут нам також допомагають розроблені алгоритми з опорою на точні і актуальні дані в поєднанні з потужними обчислювальними ресурсами.

Які ще бізнес-процеси піддалися «цифровій трансформації»?

Практично всі найважливіші аспекти нашої діяльності. Так що незважаючи на те, що ми представляємо сегмент АПК, «Кернел» реалізував і реалізує ІТ проекти, як частину цифрової трансформації компанії. Окремо я б відзначив документообіг - завдяки переведенню цього процесу в віртуальну форму вдалося в рази скоротити обсяг діловодства. Не кажучи вже про те, що працювати з електронними документами легше, простіше, зручніше і швидше.

Де розміщені ваші ІТ-ресурси? Це власна площадка або орендовані потужності?

Насправді, це не принципово. Для нас важлива ефективність, надійність і захищеність даних, а також безперервність бізнес-процесів. В рамках цієї парадигми допускаються різні підходи до побудови ІТ. Раніше нам вистачало власної серверної, але в міру зростання компанії і збільшення навантаження було прийнято рішення підключити різні хмарні сервіси.

Зараз у нас реалізована комплексна ІТ-інфраструктура на основі гібридної хмари - одна частина сервісів, як і раніше, працює у власній серверній, інша розміщена в публічній хмарі, третя - на базі HPI.

Що таке HPI?

Hosted Private Infrastructure, що у вільному перекладі можна назвати «приватна хмара як сервіс». Це досить цікавий і новий для нашої країни сервіс, в рамках якого ми орендуємо у оператора повністю готову, налаштовану і безпечну віртуалізувану ІТ-інфраструктуру, яка до того ж розміщена в надійному комерційному дата-центрі. Зручність такої моделі в тому, що ми отримуємо всі необхідні нам базові ІТ-ресурси і сервіси без необхідності капітальних вкладень - оплата йде тільки за реально спожитий обсяг. До того ж таким чином ми вирішили питання нарощування потужностей - за це відповідає оператор, що знімає цілий ряд проблем, пов'язаних з плануванням і розширенням ресурсів.

Хто надає сервіс?

Сервіс HPI ми отримуємо від компанії De Novo.

А публічне хмара?

Теж De Novo і Microsoft Azure

Тобто майже всі хмарні сервіси вам надає дата-центр De Novo?

Тільки ту частину, яка стосується IaaS за деяких критичних ІТ сервісів, але ми також споживаємо багато SaaS і IaaS-сервісів, тут наш основний партнер це Microsoft.

Які SaaS-сервіси найбільш важливі для вашої компанії?

Складно виділити щось найважливіше. Ми активно використовуємо сервіси SaaS-платформи Office 365. Зокрема, за допомогою Sharepoint організуємо процес спільної роботи, Teams дозволяє забезпечити ефективну взаємодію між співробітниками, де б вони не знаходилися і т.п. Крім того, для автоматизації бізнес-процесів в керуючій компанії ми використовуємо ERP систему Microsoft Navision, але з приватної хмари, в рамках якої недавно реалізували потужний CRM-модуль.

Як впровадження CRM вплинуло на роботу вашої компанії?

За допомогою цієї системи вдалося істотно підвищити ефективність роботи співробітників. Зокрема, менеджерів із закупівель, які можуть отримувати актуальну інформацію щодо партнерів, з якими доведеться вести переговори. Доречі захищений доступ до даних можливий з будь-якої точки країни через мобільний термінал. Це підвищує мобільність співробітників, збільшує швидкість прийняття рішень, тощо.

Тобто, фактично ви не прив'язані до фізичної ІТ-інфраструктурі, оскільки отримуєте всі ресурси з хмари.

Загалом так. Невелика частина сервісів працює на власному майданчику, але основні ІТ-ресурси знаходяться в хмарі. Це теж частина нашої «цифрової трансформації».

Відповідно під час недавніх карантинних обмежень ваша компанія, вочевидь, не зазнала великих труднощів з переведенням співробітників на віддалену роботу?

Завдяки використанню хмарної моделі карантин ми пережили практично безболісно. Нам не коштувало великих зусиль перевести співробітників на віддалену роботу - технічно все було готово, нам лише довелося збільшити кількість ноутбуків для співробітників і зробити деякі налаштування.

Скажу більше, як виявилося перехід на «work from home» підвищив ефективність працівників, і ми тепер працюємо над частковим збереженням такої моделі. Так що тут ми більше виграли, ніж втратили. У цьому, до речі, ще одна перевага «цифрової трансформації» - ми готові до викликів, про які навіть не здогадуємось.

«Цифрова трансформація» це, як відомо, невпинний процес. Над чим ви працюєте прямо зараз і які плани по розвитку на найближче майбутнє

Ми постійно експериментуємо, шукаємо нові шляхи підвищення ефективності, розвиваємо і оптимізуємо ІТ-інфраструктуру. Якщо говорити більш конкретно, то зараз працюємо над створенням власної SDN - програмно - визначної мережі, та впродовж розвитку будемо нарощувати споживання потужностей публічної хмари і сервісу HPI. А така необхідність виникає, адже обсяги даних постійно зростають. Посилено працюємо над підвищенням захищеності робочих місць наших співробітників, оскільки саме кінцеві точки, а зовсім сервери, СГД або хмарна інфраструктура, є основним місцем проникнення кіберзагроз. Впроваджуємо і будемо впроваджувати далі інноваційні сервіси на базі технологій машинного навчання. Загалом, роботи багато, планів - ще більше.