Еволюція VMware Cloud Director: огляд версій та ключових змін
2025-03-26
VMware Cloud Director – це потужна платформа для створення та управління хмарними середовищами, яка пройшла довгий шлях розвитку, який з моменту першого випуску триває вже понад п'ятнадцять років.
За роки свого існування VCD зазнав безліч змін та покращень, перетворившись на сучасне гнучке рішення для сервіс-провайдерів та підприємств. У цій статті ми розглянемо основні віхи розвитку продукту, починаючи з першої версії й до останньої на сьогодні – Cloud Director 10.6.1.
Програмне забезпечення VMware vCloud Director вперше було випущено на ринок у 2010 році й спочатку воно було частиною пакета VMware vCloud Suite (до версії 5.5). У вересні 2013 року VMware оголосила, що vCD більше не продаватиметься як окремий продукт, проте залишиться доступним для сервіс-провайдерів у рамках програми VMware Service Provider Program (сьогодні це VMware Cloud Provider Program). У квітні 2020 року з випуском VCD 10.1 назва продукту була змінена з vCloud Director на Cloud Director. Найактуальніша версія ПЗ – VCD 10.6.1, випущена в березні 2025 року. Давайте тепер розглянемо основні версії VCD – від першої до найновішої.

VCloud Director 1.0
Перша версія VMware vCD 1.0 була створена як інтерфейс для підприємств і сервіс-провайдерів, що дозволяє контролювати використання ресурсів за допомогою ролей, прав доступу, квот і термінів оренди. Уперше було реалізовано підтримку мультиорендності та організаційної ізоляції, додано рівень абстракції від фізичного обладнання, можливість створення централізованих каталогів застосунків та персоналізованих шаблонів. Користувачі могли створювати й розгортати vApps із цих каталогів та шаблонів.
VCloud Director 1.5
Версія vCD 1.5 додала підтримку Microsoft SQL Server, розширений vCloud API, інтеграцію VPN з vShield Edge, підтримку пов’язаних клонів для швидкого розгортання, а також можливість передавання користувацьких даних у гостьові ОС за допомогою OVF (Open Virtualization Format). Також у релізі з’явилися повідомлення про втрату хоста (AMQP), оновлений інструмент керування вузлом (cell management tool) та новий механізм збору логів.
VCloud Director 5.1
Цей реліз дозволив адміністраторам використовувати VXLAN для створення багатоорендних L2/L3-мереж, а також додав можливість еластичних VDC, які охоплюють кілька кластерів у vCenter. Було додано підтримку кількох класів сховищ, покращено керування мережами VDC організацій, розширено функціональність баз даних і гостьових ОС, додано підтримку створення, відкату та видалення знімків (snapshots).
VCloud Director 5.5
У версії vCD 5.5 покращено можливості каталогів, зокрема автоматичне керування версіями їхнього вмісту. Додано можливість імпорту/експорту vApps безпосередньо до віртуального дата-центру, а також підтримку CentOS. Поліпшено сумісність із БД, LDAP, гостьовими ОС та платформами. Включено покращену інтеграцію з VMware NSX та vSphere.
VCloud Director 8.0
У цій версії додано підтримку vSphere 6.0 та NSX 6.1.4, нові функції керування vApp, а також обмеження використання ресурсів орендарями для запобігання надмірному споживанню. Знято обмеження на завантаження/вивантаження OVF-файлів і медіа на Windows та Mac.
VCloud Director 8.1
У версії 8.1 з’явилася нова функція Object Extensibility, удосконалено механізми керування правами доступу, розширено інтерфейс користувача (UI) та автоматизацію встановлення. Видалено підтримку vShield Manager і застарілих версій vCloud API. У версії 8.10.1 додано нові параметри завантаження ВМ.
VCloud Director 8.2
Цей реліз отримав новий API для NSX, портал орендаря vCloud Director Tenant Portal для кращого керування edge-шлюзами та міжмережевими екранами. Адміністратори отримали можливість створювати ролі через вебконсоль і API, а також призначати пули ресурсів vCenter для VDC.
VCloud Director 9.0
Версія 9.0 представила оновлений UI, функцію керування кількома сайтами, підтримку розподіленого логічного маршрутизатора (DLR), VLAN-транкінг, а також моніторинг ВМ. Припинено підтримку vCloud API 1.5 та 5.1.
VCloud Director 9.1
У версії 9.1 з’явився покращений портал орендаря, новий HTML5-портал провайдера, підтримка VMware Remote Console, розширення порталу орендаря сторонніми плагінами, а також інтеграція з vRealize Orchestrator для створення робочих процесів.
VCloud Director 9.5
Ця версія покращила розгортання хмари та споживання ресурсів, додала глибшу інтеграцію з NSX та першу інтеграцію з NSX-T. Покращено ролі доступу, додано вбудований захист даних через Dell-EMC Avamar, а також покращено аварійне відновлення й оркестрацію контейнерів.
VCloud Director 9.7
У версії 9.7 покращено HTML5-портали провайдера й орендаря, додано брендування порталу орендаря, можливість підключення до приватного vCenter, покращено інтеграцію NSX в edge-середовищах, а також додано гнучку модель розподілу ресурсів (flex allocation model).
Cloud Director 10.1
У версії 10.1 продукт офіційно перейменовано з vCloud Director на Cloud Director. Покращено UI для провайдерів і орендарів, оновлено взаємодію з NSX-T, зокрема IPSec, групи безпеки, Cloud Director Appliance, а також розширено можливості шифрування.
Cloud Director 10.6
У версії 10.6 реалізовано трирівневу модель оренди, додано підтримку субпровайдерських організацій з обмеженими правами. Збільшено масштабованість: до 55 000 ВМ на один інстанс Cloud Director і до 300 000 користувачів. Додано підтримку кількох знімків (snapshots) на ВМ або vApp, оптимізовано контейнерні операції й глобальні каталоги.
Cloud Director 10.6.1
У найновішій, на момент підготовки статті, версії, крім іншого, додані можливості покращеного розміщення віртуальних машин з урахуванням типу ОС, реалізовані такі можливості як посилений контроль безпеки API, гнучке управління IP-адресами, балансування навантаження IPv6, покращено контроль над міжмережевими екранами, розширено можливості мережевої сегментації та реалізовано.
VMware Cloud Director пройшов значний шлях розвитку, перетворившись із простого інструменту для управління ресурсами на комплексну платформу для побудови хмарних середовищ. Кожна нова версія vCD додавала важливі покращення та нові функції, відповідаючи на нові потреби сервіс-провайдерів та підприємств. Розвиток платформи відбиває загальну тенденцію до спрощення процесу управління складними хмарними інфраструктурами. Платформа постійно вдосконалюється, щоб забезпечити більш інтуїтивно зрозумілий досвід користувача, розширені можливості автоматизації та покращену інтеграцію з іншими хмарними сервісами. Й, зрозуміло, це далеко ще не кінець еволюції рішення.