Євросоюз може відчути брак потужностей ЦОД для розвитку AI
2024-11-04
Гонитва за лідерством у галузі штучного інтелекту загострюється. Євросоюз, попри амбітні плани, відстає від США, а можливо, й Китаю через брак потужностей дата-центрів. Задля збереження конкурентоспроможності необхідно терміново розв'язувати цю проблему.
Прагнення Євросоюзу до створення власних, незалежних систем штучного інтелекту наштовхується на серйозну перешкоду: гостру нестачу потужностей у центрах обробки даних. Як показують дослідження, сумарна частка країн ЄС на ринку гіперскейл-ЦОД ледь дотягує до 16%, тоді як 75% сегменту контролюють компанії із США. Для порівняння — за даними Synergy Research лише один, хоч і найбільший, американський регіон комерційних дата-центрів гіперскейл-класу — Північна Вірджинія, забезпечує приблизно таку саму частку ринку, як й цілий Євросоюз.
У Європі, за даними CBRE, лідерами за кількістю дата-центрів є Німеччина, Великобританія, Франція, Нідерланди та Італія. Однак, попри активні інвестиції в цю сферу, попит на обчислювальні ресурси ЄС значно випереджає пропозицію. Багато в чому це пов'язано із нинішнім бумом AI/ML-технологій. Експерти попереджають, що наявних майданчиків може виявитися недостатньо для задоволення висхідних потреб, навіть з урахуванням об'єктів, що будуються.
Водночас з урахуванням конкуренції, що росте з боку США та Китаю, які вкладають у розвиток ЦОД та AI величезні кошти, Євросоюзу необхідно вживати адекватних заходів у відповідь. Мова не лише про комерційну компоненту, головні питання лежать у сфері збереження технологічної незалежності, забезпечення «суверенітету даних» та захисту інформації від іноземного впливу. Для забезпечення цього необхідно суттєво нарощувати потужності європейських дата-центрів, а також розвивати передові технології. Німецький уряд уже зробив кроки в цьому напрямку, подвоївши інвестиції в програму AI Made in German, спрямовані на дослідження в галузі штучного інтелекту. Найближчими роками планується подальше нарощування вкладень.
Оскільки основні європейські ринки ЦОД вже насичені великими гравцями, увага галузі все більше приковують вторинні ринки, такі як Барселона, Мадрид та Берлін. Наприклад, завдяки розмаїттю джерел відновлюваної енергії та кваліфікованих кадрів, дедалі привабливішою локацією інвестицій у ЦОД, стає Іспанія.
Експерти побоюються, що нестача потужностей ЦОД стримуватиме розвиток технологій штучного інтелекту в Європі й зробить її більш залежною від компаній зі США, тоді як розвиток власних, незалежних систем ШІ дозволить ЄС зберегти технологічний суверенітет, підвищити конкурентоспроможність та забезпечити безпеку даних.
Щоб подолати відставання, EC розглядає можливість створення хмарного проєкту з державною підтримкою, який би дозволив знизити залежність від закордонних технологічних гігантів, але чи будуть успішними європейські ініціативи на тлі величезних вкладень американських компаній у сферу дата-центрів та AI/ML — покаже час. Попри наявні проблеми, Євросоюз має значний потенціал для розвитку власної ШІ-індустрії. Інвестиції в інфраструктуру, підтримка досліджень та розробка відповідної політики можуть допомогти ЄС стати одним зі світових лідерів у цій галузі.