Меню
Головна Блог компанії De Novo ЄС прискорює цифрову трансформацію, інвестуючи в ШІ та хмари
ЄС прискорює цифрову трансформацію, інвестуючи в ШІ та хмари

ЄС прискорює цифрову трансформацію, інвестуючи в ШІ та хмари

2025-05-15

Європейський Союз робить ставку на масштабну цифрову трансформацію: найближчими роками ЕС планує утричі збільшити обсяги своїх дата-центрів й розбудувати потужну інфраструктуру для штучного інтелекту.

Така стратегія спрямована на зміцнення технологічного суверенітету Європи, зменшення залежності від іноземних обчислювальних потужностей й формування конкурентоспроможної екосистеми для розвитку штучного інтелекту. Протягом найближчих років Європейський Союз планує суттєво розширити потужності своїх дата-центрів — більш ніж утричі. Ця ініціатива спрямована на зниження залежності від обчислювальних ресурсів, розташованих за межами Європи, а також на створення єдиного цифрового простору із загальними стандартами кібербезпеки, необхідними для стабільного розвитку ШІ. Про це повідомляє Computer Weekly із посиланням на проєкт AI Continent Action Plan, підготовлений Єврокомісією.

Picture 1, Зображення

У документі підкреслюється, що наразі ЄС серйозно поступається США та Китаю за обсягом власних хмарних потужностей і активно використовує інфраструктуру з інших регіонів. Це викликає занепокоєння як у бізнесу, так і у політиків, оскільки ставить під загрозу цифровий суверенітет. Щоб виправити ситуацію, пропонується розвивати локальні дата-центри та хмарні рішення, аби задовольнити зростаючий попит з боку комерційних та державних структур, особливо у сфері штучного інтелекту.

 

Демократизація AI/ML — європейський шлях

Одним із кроків стане розробка та впровадження закону Cloud and AI Development Act, який має спростити й пришвидшити будівництво ЦОД у Європі. Наразі процес отримання дозволів та екологічних погоджень може тривати понад чотири роки, а пошук відповідних ділянок і джерел енергії є додатковою складністю. Новий правовий механізм покликаний усунути ці бар’єри та запровадити спрощену процедуру погодження для проєктів, що відповідають критеріям енергоефективності та стійкості.

Крім того, планується посилити конкуренцію на ринку хмарних послуг за рахунок доступу нових постачальників, а також створити сучасну інфраструктуру для ШІ — зокрема, «гігафабрики» з потужними та енергоощадними обчислювальними системами, об’єднаними в єдину мережу. Ці центри слугуватимуть платформою для співпраці науковців, стартапів та інвесторів у таких галузях, як медицина, робототехніка та фундаментальна наука.

У ЄС уже працює близько 6,5 тисячі ШІ-стартапів, й кожен десятий з них займається розробкою генеративних технологій. Однак, як зазначено в плані, їм часто не вистачає ресурсів. Щоб вирішити цю проблему, Євросоюз планує виділити 20 млрд євро на розвиток ШІ-інфраструктури, включно з будівництвом п’яти ШІ-фабрик. Також розглядається можливість державно-приватного партнерства для прискорення реалізації цих проєктів.

Нарешті, стратегія передбачає розвиток локальної екосистеми ШІ, поліпшення доступу до якісних даних і заходи для залучення висококваліфікованих спеціалістів з-за кордону шляхом спрощення міграційного законодавства. Цей амбітний план ЄС значною мірою схожий на британську ініціативу з формування «ШІ-супердержави», де також зроблено акцент на технологічний суверенітет, інвестиції в обчислювальні потужності та стимулювання інновацій у галузі ШІ.

Picture 2, Зображення

Зазначимо, що останніми роками ЄС активно та послідовно інвестує у створення дата-центрів для завдань ШІ, постійно збільшуючи обсяги фінансування. Крім того, Євросоюз пропонує різноманітні грантові програми для підтримки компаній у сфері ШІ, які забезпечують фінансування на розробку та впровадження інноваційних рішень.

Особлива увага приділяється проєктам, орієнтованим на суспільні блага, включаючи охорону здоров’я, клімат і освіту. Також нагадаємо, що у 2024 році ЄС ухвалив Регламент про штучний інтелект (AI Act), який встановлює правові рамки для використання ШІ в різних галузях. Закон класифікує ШІ-системи за рівнем ризику та запроваджує відповідні вимоги до їх розробки й застосування. Також створено Європейське управління з питань ШІ, відповідальне за моніторинг й дотримання нових правил.

Таким чином, ЄС послідовно закладає фундамент для довгострокового лідерства в галузі ШІ та цифрових технологій. Через інвестиції, законодавчі реформи та розширення обчислювальної інфраструктури Європа прагне не просто наздогнати США й Китай, а побудувати унікальну модель цифрового суверенітету з фокусом на стійкість, відкритість та інновації.

© 2008—2025 De Novo (ТОВ «Де Ново»)