У США скоро з’являться гігаватні ЦОД?
2025-02-28
Сполучені штати збільшують свій вплив на світовому ринку ЦОД. Адміністрація президента готує спеціальний указ, який полегшує будівництво об'єктів надвисокої потужності — 1 ГВт та більше. Цей крок спрямований на розв'язання проблеми з нестачею електричних потужностей, спричинених бумом ШІ-технологій.
Високий попит на хмарні сервіси AI/ML стимулює провідних операторів до того, щоб будувати все більш масштабні дата-центри, потужність яких часом обчислюється сотнями мегават. Але тенденція схоже, ще дуже далека від завершення й для подальшого задоволення попиту незабаром будуть потрібні ще більш колосальні об'єкти, будівництво яких неминуче зіштовхнеться з нестачею електричних потужностей.
Національні електромережі, в тому числі США, просто не готові до такого швидкого зростання навантаження. Щоб й надалі зберігати світове лідерство й не поступитися їм, наприклад Китаю (який також активно вкладається в ШІ дата-центри), американська влада зважилася на рішучій крок. Він полягає у підготовці плану створення на федеральних землях серії величезних дата-центрів з автономними енергогенерувальними комплексами, незалежними від загальних електромереж.

Про деталі плану поки що відомо небагато, але вже можна сказати, що йдеться про дата-центри нового покоління, загальною потужністю від 1 ГВт, для живлення яких будуть побудовані комбіновані електростанції, що використовують відновлювані (сонце, вітер) та невідновлювані джерела енергії ( природний газ). План почали готувати ще в адміністрації Джо Байдена, але, як очікують експерти, теперішній президент США Дональд Трамп також підтримає його розвиток, оскільки в цьому випадку йдеться про національні інтереси країни та її здатність протистояти викликам, наприклад, від КНР. План розвитку дата-центрів активно підтримують гіперскейлери.
З іншого боку, ініціатива вже натрапила на опір з боку деяких науковців, екоактивістів й навіть політиків, оскільки план передбачає пом'якшення екологічних вимог у процесі створення гігаватних дата-центрів. Але, схоже, рішення, яке задовольнило б усіх, у цьому випадку не існує. За даними різних досліджень, бум ШІ призвів до того, що енергоспоживання американських ЦОД зросло минулого року на 50% (порівняно з 2023-м), такими темпами, лише через п'ять років енергоспоживання зросте вчетверо, а дата-центри споживатимуть 15-17% всієї електроенергії у країні. Місцевий регулятор (North American Electric Reliability Corporation, NERC) взагалі заявив, що ШІ зараз становить загрозу для електромереж не лише США, а й усієї Північної Америки.

Але, схоже, попередження екологів та енергетиків нікого не зупинять, бо масштаб та потужності дата-центрів продовжують зростати. Наприклад, на початку року американська компанія Atlas Development LLC розпочала підготовку до реалізації проєкту вартістю $17 млрд зі створення кампусу із тринадцяти ЦОД площею 35 тис. кв. м кожен. Об'єкт з'явиться неподалік Атланти, живити його планують від газової електростанції, потужністю 700 МВт, що розташована поруч з містом. При цьому забудовник обіцяє місцевій владі понад півтора млрд доларів податкових надходжень щорічно від експлуатації комплексу. Й це лише один проєкт, від не самої відомої компанії у галузі. Впровадження на десятки мільярдів розробляють та реалізують також й провідні гравці. У цих умовах поява перших гігаватних дата-центрів для ШІ-навантажень, схоже, справа найближчого часу. Питання лише в тому, де та як швидко вони з'являться.