Меню
Головна Блог компанії De Novo Суверенний штучний інтелект, як елемент незалежної держави
Суверенний штучний інтелект, як елемент незалежної держави

Суверенний штучний інтелект, як елемент незалежної держави

2024-12-24

Прагнення країн до технологічного суверенітету підштовхує їх до розробки власної політики у сфері ШІ, побудови суверенних хмар та розвитку незалежних обчислювальних потужностей. Багато держав активно інвестують у подібні проєкти, побоюючись того, що втрата темпу в технологічних перегонах може навіть призвести до втрати частини державного суверенітету.

Після десятиліть доцентрових процесів у глобальній економіці, схоже, настає час нової поляризації інтересів. Приховані суперечності та взаємні претензії, що накопичилися за багато років, ведуть до того, що багато країн віддаляються від вчорашніх партнерів, шукають нових союзів, відчуваючи стан глобальної турбулентності. Міжнародні відносини сповнені відчуттям нестабільності (або прийдешніх змін — кому як подобається). Можливо, це лише ілюзія, але відповідальні уряди, звісно, хочуть застрахувати свої країни від потенційних економічних катаклізмів.

Деглобалізація, як тренд

Останні кілька років наростає глобальна тенденція прагнення технологічної незалежності. Як мінімум, у найбільш критично важливих сферах. Однією з таких галузей є штучний інтелект. Можна скільки завгодно говорити про те, що технології AI ще далекі від досконалості, але на рівні провідних держав уже давно склався консенсус щодо того, що штучний інтелект відіграватиме величезну за важливістю роль в економіці й навіть політиці вже в нинішньому десятилітті.

Тому міжнародне співробітництво — це, звичайно, добре, проте більшість розвинених країн схиляється до того, що потрібна ще й власна суверенна технологічна основа для того, щоб проводити незалежну ні від кого технологічну політику хоча б на рівні внутрішніх сервісів та задач, пов'язаних зі штучним інтелектом. Й в цьому напрямі вже багато зроблено.

Перші дзвіночки технологічної деглобалізації виразно пролунали ще 2020 року під час епідемії Covid-19. Збої в ланцюжках постачання електронних компонентів та напружені відносини між США та Китаєм показали, наскільки крихкими можуть виявитися міжнародні торгівельні зв'язки. В результаті, багато компаній і навіть країни почали нарощувати інвестиції, спрямовані на підвищення стійкості постачання критично важливих компонентів (в т.ч. напівпровідникової продукції). За підтримки своїх урядів великі компанії створили нові хаби постачання США, Німеччини, Японії, Індії. На новому етапі, який розпочався 1-2 роки тому, деглобалізація поширилася також на хмари та дані.

Сконцентруватися на головному

По всьому світу — у США, Канаді, Франції, ФРН, Японії, Індії, Австралії, ОАЕ і навіть в Індонезії, уряди виділяють десятки мільярдів доларів на субсидування суверенного ШІ, фактично інвестуючи в національну безпеку, створюючи повністю контрольовану обчислювальну інфраструктуру та моделі AI /ML, розроблені та навчені локальними даними та місцевими мовами. Цьому процесу сприяє безліч програмних інструментів і великих мовних моделей (LLM) з відкритим кодом.

Суверенний штучний інтелект (Sovereign Artificial Intelligence, SAI) – це концепція, що передбачає повний контроль держави чи організації над технологіями штучного інтелекту та пов'язаними з ними даними. Це означає, що всі етапи розробки, навчання та застосування ШІ відбуваються всередині певних кордонів, забезпечуючи незалежність від зовнішніх факторів та технологій.

Водночас гостро постає питання з побудовою апаратної інфраструктури — оснащених дата-центрів на території своєї країни. Далеко не завжди навіть для національних проєктів доступні потрібні обчислювальні компоненти (наприклад, GPU/TPU у необхідних кількостях), а останнім часом багато країн стикаються ще й з нестачею доступної електричної потужності для дата-центрів. Все це говорить про те, що побудова суверенного ШІ — завдання непросте і комплексне, яке можна ефективно вирішити лише за умов тісної співпраці державних структур та комерційних компаній.

Одне з досліджень, проведених аналітичними компаніями IDC та Bain показує, що до 2027 року 75% ринку послуг дата-центрів (й, по суті, також хмарних сервісів) будуть під контролем великих міжнародних гравців — гіперскейлерів та інших міжнародних операторів.

Прогнозовані частки глобальних та локальних гравців на світовому ринку дата-центрів до 2027 року. Дані IDC, Bain&Company.

 

Локальні гравці, за середніми оцінками, займатимуть не більше чверті ринку. Але ця чверть є дуже важливою для національного цифрового суверенітету. Адже вже сьогодні, на ранніх етапах розвитку, SAI знаходить широке застосування у різних галузях життєдіяльності країни сферах — від державного управління та оборони до фінансів та охорони здоров'я. Типовими галузями застосування SAI є такі напрямки як:

  • оптимізація державних послуг, підвищення ефективності роботи держорганів, забезпечення кібербезпеки;
  • розробка автономних систем зброї, моделювання бойових дій, аналіз розвідувальних даних;
  • моделювання розвитку державних інфраструктурних проєктів;
  • аналіз фінансових ринків, виявлення шахрайства;
  • оптимізація виробничих процесів;
  • медична діагностика, розробка нових ліків, персоналізована медицина.

Проте, розвиток суверенного ШІ пов'язані з низкою викликів. Один із найбільш очевидних — високі витрати на розробку та впровадження таких систем. Витрати на навчання LLM виросли експоненційно за останні кілька років, при цьому найпотужніші моделі обходяться в суми, що перевищують $100 млн.

 Вартість навчання різних LLM-моделей. Дані epoch.ai, Bain&Company

Як бачимо, динаміка витрат сприяє великим компаніям та глобальним гравцям, але для завдань суверенного ШІ можна створювати відносно невеликі спеціалізовані моделі, які максимально «заточені» для виконання конкретних завдань держави. Такий підхід дозволить оптимально використовувати доступні засоби. Друга проблема — дефіцит кваліфікованих кадрів, оскільки через швидкий розвиток технологій існує гостра нестача фахівців у галузі штучного інтелекту (й коштують вони, як правило, дорого). Також не можна скидати з рахунків і етичні питання, наприклад, хто відповідає за рішення, прийняті ШІ-системами. Останній аспект поки що не відіграє вирішальної ролі, але його значення швидко зростає.

Проте, попри всі можливі та фактичні труднощі, суверенний ШІ має величезний потенціал для трансформації багатьох сфер діяльності та зміцнення національної безпеки, тому його розвиток сьогодні є пріоритетом для всіх економічно розвинутих держав.

Ми ж нагадаємо, що компанія De Novo є сертифікованим оператором сервісів класу Sovereign Cloud, а також надає всі необхідні потужності та засоби для швидкого розгортання AI/ML-інфраструктур. Вже зараз ви можете отримати у своє розпорядження найпотужніші GPU/TPU акселератори NVIDIA H100, повноцінне ML-оточення для розробників або платформу для роботи з Kubernetes, засновану на найкращих світових практиках.

Звертайтесь по консультацію до наших експертів!

© 2008—2024 De Novo (Де Ново)