Загальна потужність дата-центрів у світі перевищить 120 ГВт до 2030 року
2025-03-11
Аналітики Goldman Sachs — одного з найбільших інвестиційних банків світу, зробили прогноз, згідно з яким встановлена потужність дата-центрів у світі зросте більш ніж удвічі протягом п'яти років. Основний фактор – попит на ШІ.
Аналітики Goldman Sachs — одного з найбільших інвестиційних банків світу, зробили прогноз, згідно з яким встановлена потужність дата-центрів у світі зросте більш ніж удвічі протягом п'яти років. Основний фактор – попит на ШІ.
Дата-центри, хмари та технології штучного інтелекту давно є об'єктом інтересу та пильного вивчення інвестиційних компаній у всьому світі. Одна з них – Goldman Sachs – нещодавно представила результати дослідження, де сказано про те, що потужність дата-центрів у всьому світі зросте з нинішніх 55 ГВт, до 122 ГВт у 2030 році (зростання у 2,2 рази). При цьому вже до 2027 року очікується, що сумарна потужність усіх ЦОД світу досягне 84 ГВт.

Загальний показник встановленої електричної потужності всіх світових датацентрів за роками. На діаграмі Goldman Sachs выдображена абсолютна (Total supply, GW) та відносна потужність (з розрахунку на 1 кв. фут площі машинного залу ЦОД – Total supply, k sq ft).
Також зазначається, що з нинішніх 55 ГВт потужності майже 30 ГВт споживають хмарні дата-центри, близько 7,7 ГВт припадає на навантаження AI/ML, решта 17,3 ГВт — «традиційні бізнес-завдання» (traditional workloads for typical business functions). Проте згідно з прогнозами, вже буквально через пару років, до 2027 року картина суттєво зміниться: хмарні дата-центри споживатимуть 42 ГВт, традиційні завдання – 19,3 ГВт, а ШІ-навантаження – 22,7 ГВт. Тобто, енергоспоживання дата-центрів для AI/ML зросте за короткий період, фактично втричі й перевищить споживання ЦОД для традиційних навантажень. З іншого боку, знову-таки, за словами аналітиків, таке швидке нарощування споживання поставить питання про необхідність суттєвої модернізації енергомереж та введення в дію нових потужностей, що генерують. Сумарні витрати на всі ці заходи можуть досягти до 2030 року фантастичної суми — $720 млрд, але якщо цих грошей не знайти, прогрес в галузі ІІ може упертись у нестачу електричної потужності.
На цей час найбільш завантаженими регіонами з погляду енергоспоживання дата-центрів є Великий Пекін (Greater Beijing), Великий Шанхай (Greater Shanghai), район Великої затоки Гуандун-Гонконг-Макао (Greater Bay Area), Північна Вірджинія (Northen Virginia), Токіо. При цьому, як видно з наведеного нижче графіка — 20% наявних потужностей ЦОД (11 ГВт) сьогодні розміщені в Китаї.

Частка енергоспоживання найбільших світових регіонів розміщення ЦОДу станом на початок 2025 року.
Також наголошується, що вже до кінця наступного року завантаженість основних дата-центрів у світі досягне 95%, а потім настане невелика «розрядка», пов'язана із введенням в експлуатацію нових мегаоб'єктів.
Загалом аналітики прогнозують швидкий і сталий розвиток сегмента дата-центрів, за умови, що вдасться ефективно розв'язати питання з вільним місцем для розміщення обладнання та отриманням відповідних електричних потужностей.