Меню
Головна Блог Найгучніші хмарні новини минулого десятиліття
Найгучніші хмарні новини минулого десятиліття

Найгучніші хмарні новини минулого десятиліття

2021-05-06

За останні роки індустрія хмарних технологій зазнала багато змін. Ми вирішили пригадати найгучніші новини, які відбулися із хмарним світом за минуле десятиліття. 

За минулі 10 років, в світі хмарних технологій відбулося дійсно чимало важливих подій. У січні 2010 року AWS було всього чотири роки, а його передбачуваний дохід коливався від $ 500 млн. до $ 700 млн., що становило менше 3% від річного доходу Amazon. А VMware на той час вже встиг стати світовим лідером і трендмейкером в напрямку віртуалізації. 

VMworld 2007: презентація VMware VDI 

Microsoft Azure, Google Cloud Platform, IBM Cloud, Oracle Cloud і Alicloud ще не були представлені на ринку, так само як і контейнери та безсерверні технології. Національний інститут стандартів в області технологій (NIST) ще навіть не написав визначення для хмарних обчислень. У квітні 2010 року New York Times опублікувала статтю, в якій дивувалася тому, що "компанія, яка займається продажем DVD дисків поштою", вирішила перенести більшу частину своїх "веб-технологій" на Amazon.com. 

Пропонуємо вам невеликий екскурс в історію, щоб зрозуміти що відбувалося за останні 10 років і чому ми зараз там де ми є.

2010: Microsoft запускає Azure

У 2008 році компанія Microsoft оголосила про розробку Windows Azure, "операційної системи хмарних інструментів, яка послужить середовищем розробки, розміщення і управління сервісами". Ця служба стала загальнодоступною тільки в лютому 2010 року.

Ray Ozzie, CSA компанії Microsoft, представляє Azure на конференції для розробників в 2008

Під час запуску Azure коштував величезні 12 центів на годину за обчислення (тільки один варіант ВМ) і 15 центів за ГБ в місяць за зберігання даних. Azure багато в чому випередив свій час, пропонуючи не тільки обчислення і зберігання даних, але й послуги, орієнтовані більшою мірою на PaaS та розробників. 

Конфігурації та ціни Azure в 2008 році

З тих пір частка Azure на ринку хмарних обчислень постійно зростала і в 2020 році склала майже 20% ринку. Детальніше про це та про інші тренди хмарного ринку на 2021 рік ми писали в нашому нещодавньому огляді

2011: Збій в роботі AWS поклав половину інтернету

Збоїв в роботі операторів стає все менше, але за останнє десятиліття їх було достатньо навіть на загальносвітовому рівні. Серед всіх збоїв найбільше виділяється один. 21 квітня 2011 року, на сході США вийшла з ладу велика кількість стораджей Amazon. Це призвело до колосальних збоїв в інтернеті, і недоступності популярних у всьому світі ресурсів, таких як Reddit, Quora і FourSquare, і величезної кількості середніх і малих сервісів. 

Усунення несправностей зайняло більше 3 днів, і тільки в неділю ввечері був відновлений доступ до більшої частини інтернет ресурсів. Цей збій став таким собі відправним сигналом для великої кількості компаній, що не можна покладатися на розміщення своїх інфраструктурних ресурсів в одному регіоні або одній зоні доступності. 

2012: Війна за ціни в хмарі

Багато років одним з основних способів конкуренції між провайдерами публічних хмар була ціна. Зрештою, окрім зниження цін і комерціалізації базових послуг, велика трійка знайшла інші способи конкурувати.

Цінові війни велися впродовж довгого часу, але саме 2012 став справжнім піком, коли AWS, Azure і Google постійно знижували ціни, буквально розстрілюючи один одного. Це був рік, коли ми побачили значне зниження цін на широкий спектр основних послуг (обчислення, зберігання, реляційні бази даних). Зниження цін, звичайно, продовжувалося й надалі, але відверта війна між провайдерами після 2012 року почала згасати.

2013: Google та IBM виходять на ринок хмарних обчислень

У 2012 році Google анонсував попередню версію Google Compute Engine, яка стала загальнодоступною в грудні 2013 року (нехарактерно короткий період бета-тестування, за стандартами Google). Як і у випадку з Amazon, хмарна платформа Google була не стільки новою пропозицією, скільки комерціалізацією бек-енду, який забезпечував роботу комерційних пропозицій Google на ринку. 

Urs Holzle, VP of Engenering Google, презентує новий хмарний сервіс в 2012 році

Також 2013 рік став роком виходу компанії IBM на ринок хмарних обчислень, завдяки придбанню компанії Softlayer. IBM використала Softlayer в якості основи для своєї хмарної пропозиції Blue Mix, яка була запущена в наступному році (у 2017 році вона була ребрендована в IBM Cloud).

2014: AWS анонсує Lambda, запускаючи безсерверні обчислення

Іноді найбільша новина року стає очевидною тільки заднім числом, і в 2014 році, коли AWS запустила Lambda, це був саме той випадок. Анонсована на конференції re:Invent 2014 року, вона мала назву "служба для динамічних додатків, яка управляється подіями". 

На тій презентації це не справило особливого враження на публіку і фахівців. Проте, це стало початком технології serverless, яка є дуже популярною в хмарних обчисленнях сьогодні. Forrester повідомляє, що кожен четвертий глобальний розробник використовує serverless архітектуру, а ще 24% планують зробити це в найближчі 12 місяців.

2015: Oracle заходить, а HP виходить

Після багатьох років засудження хмарних обчислень компанія Oracle долучилася до гри хмарних інфраструктур в 2015 році. Це відбулось всього через кілька місяців після того, як керівники HP заявили в New York Times, що вони не можуть конкурувати з великими компаніями (вони офіційно оголосили про припинення роботи своєї хмари HP Helion Public Cloud в кінці 2015 року). 

Larry Ellison, Oracle CTO, презентує основні переваги своєї хмари, 2015

Спочатку здавалося, що справи у Oracle складаються дуже вдало - в 2015 році вони стверджували, що отримали $ 1,5 млрд. доходу від хмарних обчислень . Але незабаром з'явилися підозри, що вони підробляють бухгалтерську звітність. Скандал був пов'язаний з позовом колишнього фінансового директора Oracle, яка стверджувала, що була звільнена після відмови додати нарахування в мільйони доларів до хмарних фінансових звітів.

2016: Переломний момент для великого бізнесу

У той час це було незрозуміло, але сьогодні з упевненістю можна сказати, що саме 2016 рік став переломним. Саме тоді почалися впровадження публічних хмар великими підприємствами. Все почалося з того, що компанія Capital One оголосила повний перехід на хмарні технології, заявивши, що їй необхідно почати діяти і мислити як технологічна компанія, а не як банк. З тих часів Capital One став зразком передового впровадження хмарних технологій. 

Відділення Capital One Bank

Аналогічним чином Salesforce.com, ще одне відоме підприємство, оголосило про перехід в публічну хмару. Будучи однією з найбільших SaaS-компаній в світі, яка виросла за часів до появи хмарних обчислень, вона стала прикладом для інших SaaS-організацій, які все ще тримали свої власні ЦОД.

2017: VMware і Amazon об'єднують хмари

У 2016 році VMware продали свій підрозділ vCloud Air Business європейському хостинг провайдеру OVH. Вже за рік, в серпні 2017, VMware і Amazon оголосили про запуск спільного продукту VMware Cloud on AWS. 

Архітектура сервісу VMware on AWS

Нова розробка дозволила ІТ-командам об'єднати свої інфраструктури в загальну систему і управляти ними через спільні інструменти. Ця угода поклала початок нової концепції побудови інфраструктур - гібрид. Детальніше про гібридні інфраструктури ми писали в нашій статті "Гібрид або мультиклауд - головні відмінності".

2017: Kubernetes перемагає у війні контейнерних оркестраторів

Впродовж декількох років в світі оркестровки контейнерів йшла невелика війна за домінуюче технологічне місце між Mesos і Kubernetes. Були ще й інші гравці: Docker Swarm, Openstack Magnum і VMware Photon, але ніхто з них не зміг скласти серйозну конкуренцію двом основним учасникам. 

Важко сказати, коли саме стався перелом на користь Kubernetes, але до кінця 2017 року в контейнерних війнах з'явився явний переможець. До кінця 2017 вбудований Kubernetes підтримувався у всіх основних публічних хмарах: Google Kubernetes Engine (GKE), Amazon Container Service for Kubernetes (EKS) і Microsoft Azure Kubernetes Service (AKS).

2018: Втрата даних в S3 і нове розуміння безпеки

Неприємна тенденція почала формуватися в 2017 році і досягла свого апогею в 2018 році. Негерметичні контейнери S3 з неправильними дозволами, привели до розкриття критично важливих і навіть конфіденційних даних. 

Сервіс Amazon S3

Найсерйозніший випадок стався в кінці 2017 року, коли у відкритому контейнері S3 AWS була розкрита конфіденційна інформація Experian про перепис населення 123 мільйонів американських домогосподарств. Впродовж декількох місяців новини про витік даних з'являлися практично щотижня. 

У зв'язку з критичною ситуацією, Amazon намагався вдатися до будь-яких варіантів вирішення проблеми. Вони дали користувачам можливість одним кліком миші блокувати публічний доступ до всіх об'єктів облікового запису. Це було грубим рішенням, але воно дало свої результати і втрати даних дійсно припинилися. 

У 2019 AWS дала більш глибокий доступ до контейнерів S3, що дало можливість аналізувати те, що відбувається на нижчому рівні. Однак такі втрати бувають не тільки у AWS, будь-який користувач публічної хмари може залишити доступ до своїх сховищ відкритим або погано захищеним, тому за цим важливо стежити. Випадок з витоками в AWS змусив фахівців підвищувати свої знання технологій безпеки. 

2019: Microsoft переможець контракту з JEDI

Після 1,5 років, двох судових процесів і безлічі драматичних подій Пентагон оголосив, що присуджує контракт JEDI компанії Microsoft. Для деяких це стало великою несподіванкою, оскільки з самого початку здавалося, що контракт буде укладений саме з AWS. Але з огляду на політичний клімат і погане ставлення Трампа до Джеффа Безоса, шансів у Microsoft було дійсно більше. 

Donald Trump, 45 президент США, Satya Nadella, CEO Microsoft, та Jeff Bezos, CEO Amazon в білому домі в 2018 році

Контракт має колосальну вагу, і передбачає постачання хмарних послуг на суму близько $10 млрд. протягом десяти років. Скоріш за все ми можемо стверджувати, що цей контракт стане поворотним в гонці між Microsoft і Amazon, але про це ми дізнаємося тільки через час. 

2020: COVID-19 прискорив впровадження хмарних технологій

Спалах COVID-19 вплинув (і продовжує впливати) на життя людей по всьому світу, а також змусив організації внести значні зміни в свої бізнес-операції. Щоб забезпечити роботу віддалених співробітників і створити масштабовану інфраструктуру для цифрових продуктів і послуг, компанії звертаються до можливостей загальнодоступної хмарної інфраструктури та контейнерних технологій. 

За даними останніх аналітичних досліджень, близько 70% організацій, що використовують хмарні сервіси, планують збільшити свої витрати на хмарні технології навіть після COVID-19. Ця тенденція стала популярною в 2020 і продовжує набирати обороти в 2021. 

Минулі десять років були дійсно цікавими та насиченими на події. Однак ми вже живемо в 2020-х, і вони очікуються ще більш цікавими на нові технології, ринкові зміни і події.  

© 2008—2023 De Novo (Де Ново)