Хмара в наднадійному дата центрі з бекапом у AWS S3
З початком військової агресії проти України, перед ІТ керівниками та спеціалістами постала непроста задача — збереження цілісності ІТ сервісів та даних компаній і користувачів.
Здавалося б є прості рішення: винести дані за кордон, або розмістити обладнання на заході України. Але будь-який із варіантів має свої певні недоліки.
De Novo пропонує хмарну ІТ інфраструктуру у власному наднадійному дата центрі в Києві з гео-віддаленою резервною копією у Amazon Web Services з можливістю самостійного відновлення.
Неочевидні особливості закордонних провайдерів
- Непередбачувана вартість користування. Вартість хмар та послуг дата центру залежить від курсу $/€, зміни якого тим ймовірніші чим довший термін розміщення.
- Переплата за невикористані ресурси. Інстанси часто мають неоптимальне співвідношення ресурсів обчислення та зберігання.
- Приховані платежі. Наприклад, при роботі з великими даними платежі за трафік можуть наближатись до вартості розміщення інфраструктури.
- Відсутність КСЗІ. Що вкрай важливо державним компаніям та їх партнерам. Неможливо отримати КСЗІ у будь-якого закордонного провайдера.
- Дорогий вихід. Хоча при залученні користувачам пропонують знижки на місяці, але вартість виносу даних і міграції машин можуть кратно перевищувати місячний платіж.
- SLA. Глобальні провайдери мають SLA за яким значно ускладнюється виконання штрафних платежів.
- Вартість міграції. Міграція це процес який вимагає як платежів так і витрат часу. Вартість міграції часто не враховується при порівнянні провайдерів.
Особливості розміщення серверів на заході України
- Відсутність повноцінного дата центру. Ймовірно, це буде базова серверна, де відсутнє резервування живлення, охолодження, каналів провайдерів, контроль доступу та система пожежогасіння.
- Локалізація персоналу. Необхідність переміщення працівників для обслуговування обладнання.
- Відсутня SLA. На відміну від серверних, справжній дата центр пропонує SLA на доступність усіх систем.
- Зупинка роботи. При перенесенні фізичної інфраструктури зупиняється робота усієї компанії на тривалий період часу.
- Вартість міграції. Часто перевезти дороге обладнання на великі відстані дорожче за міграцію у хмару.
Досвід війни
Досвід компаній, як комерційних, так і державних, які поспіхом переїхали у хмари закордонних провайдерів показав що вже після першого платежу більшість ІТ директорів відчули непередбачувані неприємні особливості переїзду, бо надсуттєве зростання витрат далеко не в повній мірі компенсує ризики. Кажуть «якби потрібно було вирішити знову, можливо, перенесли б лише критичну інфраструктуру». Але зроблено багато роботи з міграції, дорого забрати дані і можна стати заручником ситуації.
Переїзд в дата центри на західній Україні показав, що ризик руйнування однаковий на всій території країни.
Але, ані ЦОД, ані хмарні сервіси De Novo не зупиняли свою роботу ні на секунду з 24 лютого. Наразі всі інженерні та обчислювальні системи працюють в штатному режимі. Було розконсервовано бомбосховище радянських часів, де був створений резервний центр управління ЦОД та Хмарами. Інстальовано додаткове сховище дизельного палива, що дає можливість дизельній групі працювати на поточних запасах палива щонайменше 70 годин при відключенні зовнішнього енергопостачання ЦОД, встановлена додаткова холодильна машина.
De Novo ввела в експлуатацію нові сервіси сімейства «Geo XR», які, додатково до локальної резервної копії, створюють гео-копію в об’єктному сховищі AWS S3 з можливістю її самостійного (без залучення команди De Novo) відновлення в будь-яку віртуальну інфраструктуру, включаючи глобальні хмари.
Попри значну девальвацію гривні менеджментом прийнято рішення про утримання цін на наші сервіси на довоєнному рівні. Таким чином ми забезпечуємо найбільш привабливі ціни для наших користувачів, особливо в порівнянні з закордонними майданчиками, що тарифікують в євро.