Меню
Головна Блог компанії De Novo З різнорідних елементів в єдину ІТ-систему - Марина Квашніна, Нафтогаз
З різнорідних елементів в єдину ІТ-систему - Марина Квашніна, Нафтогаз

З різнорідних елементів в єдину ІТ-систему - Марина Квашніна, Нафтогаз

2020-07-29

Кожна компанія проходить свій шлях «цифрової трансформації» і в кожному випадку він унікальний. Особливо, якщо мова йде про організацію національного масштабу. Ми поговорили з Мариною Квашніна - CIO «Нафтогаз України» і CEO «Нафтогаз Цифрові Технології».

Як і чому відбувається процес трансформації в Групі «Нафтогаз Україна», а також про унікальні рішення, які тут використовуються.

Коли і з чого почався процес цифрової трансформації в компанії, і які фактори його стимулювали?

В останні роки НАК «Нафтогаз Україна» і підприємства групи йдуть у фарватері всіх тих перетворень в Україні, які націлені на створення конкурентних, ринкових відносин в сфері енергетики. Тут варто згадати успішне впровадження принципів Третього енергетичного пакету, в рамках якого було здійснено анбандлінг (biz.liga.net/ekonomika/tek/novosti/anbandling-gts-zavershen---dokument) (добровільний поділ великих промислових підприємств на кілька менших, - Ред.) І створений незалежного оператора газотранспортної системи України.

Таким чином, Група «Нафтогаз» втратила переваги монополії і перейшла до повноцінних ринкових відносин, це в свою чергу викликало потребу істотних перетворень бізнесу, які, неможливі без цифрової трансформації. Істотним фактором стало і те, що в Групі «Нафтогаз» історично сформувалося велика різноманітність виробничих і бізнес-процесів, оскільки багато елементів ІТ-інфраструктури впроваджувалися для вирішення поточних запитів. Як результат - різні ІТ-підрозділи мають різну структуру і рівень рішень. 

Саме цифрова трансформація і дозволяє перетворити такі різнорідні складові в єдину ІТ-систему. Зазначу, що детально наші процеси цифрової трансформації описані в розробленій Стратегії інформаційних технологій НАК «Нафтогаз Україна» на 2019-2023 роки, яка була затверджена в минулому році.

Хто забезпечує процес цифрової трансформації у вашій компанії, велика чи у вас команда?

Оскільки Група «Нафтогаз» - організація національного рівня, то і масштаб перетворень у нас відповідний. У нього залучені не тільки всі наші ІТ-підрозділи, а й інсорсінгове підприємство ТОВ «Нафтогаз Цифрові Технології». Воно було спеціально створено для інформатизації основних бізнес-процесів і надання централізованих ІТ-сервісів для «Нафтогаз».

Які основні етапи цифровізації ви для себе намітили, і що вже вдалося реалізувати?

У рамках згаданої ІТ Стратегії визначено перелік проектів, спрямованих на централізоване впровадження і експлуатацію ІТ-рішень для підтримки основних виробничих і бізнес-процесів. Для цього в короткі терміни, в умовах обмежених ресурсів, був реалізований перший етап цифрової трансформації Групи «Нафтогаз», який передбачав кілька ключових фаз. 

Так, була забезпечена централізація функцій для автоматизації основних бізнес-процесів найбільш великих підприємств Групи «Нафтогаз». Вдалося створити платформу для підтримки централізованих функцій і створення центрів компетенції за ключовими ІТ-напрямками. Також ми забезпечили впровадження регламентів і процедур для забезпечення проектного підходу при реалізації функцій ІТ. Це лише невелика частина зробленого, не кажучи вже про те, що багато завдань заплановано реалізувати в майбутньому.

На які технології ви спираєтесь у процесі трансформації компанії, які рішення використовуєте?

Якщо торкатися конкретні технології, то в процесі ми використовували такі рішення як SAP HANA, платформи BPM (Business Processes Management), Energy Trading & Risk Management (ETRM) і багато іншого. Крім того, в рамках Стратегії ІТ описана модель цільової інфраструктури, в основу якої закладені принципи централізації, а також використання хмар - як приватних, так і публічних - як найбільш прийнятних рішень для підприємств Групи «Нафтогаз», з урахуванням наявності об'єктів критичної інфраструктури.

В цілому ж, нами використовується весь спектр сучасних технологій і рішень. Це і віртуалізація різних ІТ-ресурсів (обчислювальних, мережевих, зберігання), інфраструктури VDI, уніфіковані комунікації (в тому числі ІP телефонія), SD-WAN і багато іншого.

На які хмарні сервіси ви орієнтуєтеся, і які завдання вони вирішують?

В першу чергу, для Групи актуальними є послуги IaaS і PaaS, але з урахуванням специфіки бізнесу. Деякі наші завдання вимагали унікального хмарного рішення, насамперед як для України. У жовтні 2018 року ТОВ «Нафтогаз Цифрові Технології» провів закупівлю послуги хмари для розміщення промислової платформи SAP з умовою, що переможець повинен пройти сертифікацію SAP Certified Provider of Cloud and Infrastructure Operations. 

Складнощі додавало те, що це досить рідкісна вимога, адже в світі всього трохи більше 200 таких провайдерів, з яких, наприклад, в Німеччині - 36, а в США - 22. У деяких же країнах, наприклад, Польщі, таких хмар взагалі немає. Завдяки співпраці групи компаній Нафтогаз і комерційного провайдера, в цьому списку з'явилася Україна.

І хто переміг?

Конкурс перемогла компанія De Novo, чия хмарна платформа відповідала всім нашим вимогам і вдало пройшла сертифікацію SAP Certified Provider of Cloud and Infrastructure Operations, ставши першим і, на даний момент, єдиним майданчиком такого роду в Україні. Зараз ми використовуємо послугу De Novo HANA Cloud, сервіси резервного копіювання та розміщуємо фізичне обладнання в дата-центрі De Novo для зв'язку з локальною інфраструктурою. Крім того, для моніторингу стану хмарних ресурсів, віртуальних машин і оптимізації витрат ми підключили послугу Cloud Vision, яку також надає оператор.

В цілому ж, наша співпраця з De Novo є гарним прикладом ефективного державно-приватного партнерства, в результаті якого народжуються унікальні, насамперед, для нашої країни, технічні рішення.

Наскільки активно ви використовуєте хмари?

У кожному підрозділі свій відсоток використання хмарних технологій, який залежить від специфіки. Скажімо, ТОВ «Нафтогаз Цифрові Технології» максимально використовує ресурси хмари в своїй роботі, виконуючи з його допомогою близько 95% завдань. Інші компанії Групи, з огляду на різні особливості власних автоматизованих платформ, поки працюють на локальній інфраструктурі. Міграція в хмару не є самоціллю - це лише один з ефективних інструментів цифрової трансформації. Проте, для всіх централізованих систем розглядається можливість міграції в хмару, де це можливо.

Чи допомогла ваша хмарна інфраструктура впоратися компанії з наслідками карантину?

Так, допомогла. За допомогою хмарних технологій нам вдалося оперативно розгорнути термінальні рішення, а також додаткові сервіси та служби для організації віддаленої і при цьому комфортної роботи співробітників.

Чи використовуєте ви SaaS-сервіси, якщо так, то які саме?

Використовуємо і досить активно. З цікавих сервісів - недавно був укладений договір на поставку програмного забезпечення класу Cornerstone Unified Talent Management, яке використовується для управління талантами, а також для процесів навчання і підбора персоналу.

З якими основними труднощами ви зіткнулися в процесі цифрової трансформації?

Одна з ключових проблем цифрової трансформації Групи «Нафтогаз» полягає в імплементації підходів і реалізації механізмів трансформації ІТ. Ми повинні працювати в якості комерційної компанії, але в умовах наявних обмежень і процедур держрегулювання. Згадані обмеження накладаються урядом і законодавством України по відношенню до підприємств з державною формою власності, до числа яких ми належимо.

А якщо говорити про міграцію в хмару, що було найбільш складним в цьому процесі?

Очевидно, самі масштаби завдання, викликані розмірами підприємств Групи «Нафтогаз». Різноманітність виробничих і бізнес-процесів, а також різний рівень розвитку ІТ-систем кожного підприємства, вимагав диференційованого підходу і окремого опрацювання. Також, ми зіткнулися з обмеженнями, які накладає законодавство України, для інформаційних і SCADA-систем, які є об'єктами критично-важливої інформаційної інфраструктури.

Чи не викликають побоювань питання кібербезпеки в комерційному хмарі? Які кіберзагрози ви вважаєте найбільш небезпечними для компанії і як ви їм протидієте?

Традиційно, основне побоювання, пов'язане з хмарами, полягає в тому, що дані залишають захищений периметр компанії, і до них, гіпотетично, можуть отримати доступ треті особи, або вони можуть бути втрачені. Але, якщо впроваджувати комплексні заходи щодо захисту і контролю доступу до даних, ризики можна мінімізувати, що і доводить наша практика. До числа найбільш критичних загроз я б віднесла фішингові розсилки, пов'язані з темою COVID-19, спроби злому корпоративних облікових записів, експлуатацію вразливостей в системах віддаленого доступу і трояни-шифрувальники.

Для підвищення рівня безпеки в нашій компанії збільшена частота оновлення операційних систем, проводиться регулярний моніторинг подій в системах захисту (антиспам, міжмережеві екрани, антивіруси і т.п.), налаштована сувора парольна політика. Також ми проводимо систематичне навчання з інформаційної безпеки для наших співробітників.

Які ваші плани щодо подальшого розвитку ІТ-інфраструктури компанії? Які технології плануєте розвивати?

Подальша цифрова трансформація ІТ-інфраструктури Групи «Нафтогаз» буде здійснюватися відповідно до її цільової моделі, яка описана в Стратегії ІТ. Це стосується як розвитку власної обчислювальної інфраструктури для рішень SCADA, так і виробничих систем, а також використання хмарних технологій всіх типів.

© 2008—2024 De Novo (Де Ново)